I'm typing with one hand because I'm eating some of the mango pictured below so this will be short. But in case you were wondering what exactly I was going on and on about, here are the pics. First, the hot peppersauce I need to put on everything I'm eating. The pic is watermarked because I borrowed it from another site. By "borrowed" I mean downloaded it my computer without asking and then re-uploaded it here to show you guys. This is not my pic at all. But now you know what I'm talking about.
This is the preserved hot pepper green mango I can't get enough of. I was *this* close to going out and robbing someone last night to get some. The only problem is that this little pack (yes, this is my pic that hubby took with his phone and uploaded for me) costs $4.00 and has exactly four slices of mango in it. Two of the slices are half the size of a regular slice. Can you say rip off? To top that off, when I left school, one of these packs cost $1.00. I checked a news article and saw that some places are actually selling these tiny packs for $5.00 and $6.00. WTF man? Bitches. However, in the grocery I got this one, there are bigger packs for $16.99 I think. Or $16.00 or $17.00. Somewhere around there. But guess what? They don't have THIS brand. They have the other brands I tried that taste nasty and make me spit it out immediately, but not this one. Bitches. I asked my facebook friends if they know where I can get the big pack of this brand, but to no avail. People don't have time to answer a desperate pregnant lady these days. *dramatic sigh* I'll have to savor my last two slices until I get my monster sized bag :)
No comments:
Post a Comment